СамокоВест

104 години памет за героите на Булаир

Споделете ни в

Кървава зора вестява
страшни боеве за мъст.
Рилците са веч готови
смело в бой да полетят.

Денят 8 февруари (26 януари по стар стил) е избран за боен празник на Самоковския гарнизон, в чест на славната победа по време на Балканската война.

Балканската война заварва Самоков като място на щаба на 2-а бригада от 7-а Рилска дивизия. Тук е дислоциран 22-и пехотен Тракийски полк. 7-ми дивизионен артилерийски полк също е на гарнизон в Самоков. В града ни е и дивизионната болница.
В периода 1904–1912 г. 7-а Рилска дивизия израства като едно от най-добрите бойни съединения на въоръжените сили на България. На нашите съграждани-воини според военностратегическия план се падат най-възловите позиции през Балканската война – 1912–1913 г.

Oт 26 дo 28 янyapи 1913 г. в xoдa нa Бaлĸaнcĸaтa вoйнa ocмaнcĸитe вoйcĸи ĸoнтpaaтaĸyвaт пpи Бyлaиp, 
нo ca oтблъcнaти oт Ceдмa пexoтнa pилcĸa дивизия, пoд ĸoмaндвaнeтo нa гeнepaл Гeopги Toдopoв. 

Настъплението започва около 6 часа сутринта, когато дивизията „Мюретеби“ използвайки прикритието на падналата мъгла се придвижва по крайбрежието на и по шосето от Булаир за Кавак. Настъплението е открито едва на стотина крачки от българските предни окопи. При достигането си до Разрязаната могила към 7 ч. сутринта, турската артилерия открива огън. Огън открива и българската поддържаща артилерия на 13-ти пехотен полк и с пушечен и артилерийски огън настъплението е забавено.

Към 8 ч. в настъпление преминава и 27-ма турска дивизия, която съсредоточава силите си по крайбрежието на Мраморно море. Създавайки превъзходство на силите, турците овладяват чифлика Доган Арслан и започват да обхващат левия фланг на 22-ри пехотен полк. Командването на 7-ма дивизия реагира незабавно, при което 13-ти рилски пехотен полк провежда контраатака в предпозиционното пространство, отхвърля дивизията „Мюретеби“ и възвръща Разрязаната могила.

Изненадания от решителните действия на българите и виждайки срещу себе си 4 дружини от 22-ри тракийски пехотен полк, турците се стъписват. Артилерията на 7-ма дивизия насочва огъня срещу чифлика Доган Арслан.

Към 15 ч. 22-ри тракийски пехотен полк контраатакува левия фланг и започва кратък, но ожесточен ръкопашен бой – “ на нож „, в който дясната колона на османците не издържа и започва бързо отстъпление. Голяма част от бягащата турска армия бива посечена или улучена с точните изстрели на артилерията. Българските войски преминават в настъпление, като отхвърлят и лявата вражеска колона.

Към 17 ч. османските табори подновяват настъплението срещу центъра, но биват отблъснати, като претърпяват огромни загуби.

Чифликът е овладян, участъкът очистен от турците и отбраната възстановена. В боя при Булаир предните части на турската войска губят половината от числения си състав и оставят почти цялата си техника на бойното поле.

Победата при Булаир подготвя триумфа на българската армия при Одрин.

В битката загиват 261 храбри воини от Самоков и околията. Но те остават живи 
в паметта на поколения самоковци.