СамокоВест

Първият завод за бронирани автомобили у нас заработи в „Самел 90“ – Самоков

Споделете ни в

инж. Петър Георгиев за пореден път доказа бизнес уменията си, иновативното си мислене, способността да реализира успешни икономически проекти.

Първият завод за бронирани автомобили в България отвори врати в Самоков. Новата фирма е резултат от съвместното партньорство между д-р инж. Антон Стефов и инж. Петър Георгиев, които са собственици съответно на International Armored Group и на „Самел 90“.

Стефов живее от 1990 година в Канада, където придобива опит като инженер в компания, която се занимава с бронировка.

През 1996 г. отваря собствена фирма, която се занимава с производството на бронирани автомобили за армията, инкасо автомобили, машини за полицията и специалните войски.

Неговият бизнес партньор Петър Георгиев ръководи 54-годишната българската компания за производство на смутители и техника за нуждите на Българската армия и лед осветление. След срещи по международни панаири и различни прояви в продължение на 6 години, д-р инж. Антон Стефов и инж. Петър Георгиев взимат решение да правят съвместен бизнес и създават общата си компания SAMARM.

Инж. Петър Георгиев за пореден път доказа бизнес уменията си, иновативното си мислене, способността да реализира успешни икономически проекти.

В интервю за БГНЕС двамата посочват, че общата им цел е такива автомобили да се произвеждат у нас, а не да се купуват от чужбина. В подкрепа на идеята им идва и информацията, че Българската армия се нуждае от модернизация и за тази цел планира да купи нови изтребители за Военновъздушните сили и нова бронирана машина за Сухопътните сили. Условието, което военният министър Красимир Каракачанов е поставил е машините да са произведени в България и да се поддържат също у нас.

„Това е предизвикателството, което ни накара да тръгнем и да направим нещо такова. Парадоксалното в случая е, че беше изпратено запитване до 6,7 или 10 чужди фирми и до нито една българска, че ще се прави такова нещо в Българската армия. Ние решихме, че трябва да покажем без да имаме договор, решихме с наши сили и средства да го направим“, заяви инж. Георгиев. Той уточни, че направената инвестиция до момента за изграждането на цеха и закупуването на материалите е около 2 млн. лева и всичко това е направено за 5 месеца. По-скъпото обаче е ноу-хауто, което има машинният инженер и бивш офицер от запаса Д-р инж. Антон Стефов, категоричен е бизнес партньорът му.

Бронираният автомобил, който ще се произвежда в Самоков се казва „Гардиън “ Той вече е разработен от International Armored Group и се надяваме този автомобил да бъде внедрен за употреба от българските отбранителни войски. Той отговаря на съвременните изисквания както по балистична защита, така и по бомбена. Неговите експлоатационни и гаранционни разходи ще бъдат значително по-ниски, уточнява Д-р инж. Антон Стефов. Той подчерта, че цената на автомобил 8х8 в света се движи от 2,5 до 5 млн. евро, а експлоатационните разходи са от 3 до 5 пъти по-големи от началната стойност.

Д-р инж. Антон Стефов подчерта, че разработката на един брониран автомобил 8х8 е изключително скъпа и се движи в границите на десетки милиони евро, включваща конструктивни разходи, бомбени и балистични тестови изпитания по Натовски стандарти, както и изпитания по окачване и проверка на всички системи в автомобила. „Бойните машини се класифицират в различни групи. В зависимост от балистичната и бомбена защита те се делят на Stanag 2,3,4. Тези стандарти са Натовски. Нашият автомобил е Stanag 3, което има защита от 8 кг. взрив под колелата. При такъв взрив на машина, която тежи между 12 и 14 т. се получава голяма ударна вълна, която ускорява тялото на автомобила до 300 G в много кратък интервал, милисекунди. Създават се допълнителни системи за амортизиране и абсорбиране на тази енергия и тя трябва да бъде доведена от 300 G на 25 G, при което ще се намали рискът от физически наранявания.

Собственикът на International Armored Group казва, че последните военни конфликти в Близкия изток са свързани в по-голяма степен с бомбени атаки в сравнение с балистичните. Д-р инж. Антон Стефов добави, че готовият брониран автомобил ще бъде изпитан при тежки условия и му предстои да измине 1000 км. На специален полигон. „Вътре може да асемблираме и електроника, която досега не е слагана, както и нашите радио смутители, защото в последните години нашата армия изпраща военни в Афганистан, Босна, Ирак и без такива изделия те са като „пушечно месо“.

Това не би трябвало да е така, след като ние продаваме хиляди бройки по света нашата армия да не е купила една бройка, нали разбирате, че това е някакъв парадокс“, добави бизнес партньорът му инж. Петър Георгиев. Д-р инж. Антон Стефов обяснява, че произвежданите у нас автомобили ще бъдат предназначени както за вътрешния, така и за международния пазар. Той е категоричен, че трябва да се върне и задължителната военна служба у нас и да не разчитаме на някой друг да ни защити при конфликт.

3 thoughts on “Първият завод за бронирани автомобили у нас заработи в „Самел 90“ – Самоков

  1. Да е жив и здрав Георгиев!До като е водещ той нещата ще вървят!
    Поздравления и за Георги Йончев, Росен Иванов и Стоян Пашов.
    Не са открили топлата вода, но в направеното има хляб!

  2. Самоковец специалист юни 1, 2018 at 3:56 pm
    Марешки е национален предател, но дали е правилно да се процедира по този начин с вноса на бронирани коли ? Първо-трябва да бъдат произведени от държава, която е воювала или воюва с тях, т.е. да са изпробвани във военни действия.Такива са само САЩ и Израел, но не и Финландия. На финладските бронирани коли например гумите и колелата са изцяло открити, нямат и минимална бронировка – и са лесно уязвими от километри, а това обрича екипажа им да бъде лесно изгорен жив.Второ-колко ще ни струва изцяло закупена бронирана кола и колко, ако тенекиената и кабина бъде направена тук, като си знаем качеството. И каква ще бъде гаранцията от производителя в първия и втория случай? А за производител очевидно трябва да се счита вносителя, а не тенекиджията, произвел само ламаринената кабина. И провеждането на всички видове изпитания на произведената тук тенекиена кабина няма ли да е по-скъпо от колкото вноса и от производителя? Отново повтарям-каква ще бъде цената в единия и в другия случай? С вносна и с наша кабина? Иначе без обществена поръчка, а с рушвети на корумпетата от МО работата е ясна- грозна скъпотия и смешно ниско качество, пародия на военщина!

  3. Нашите медии твърдят, че за 150 броя бронирани коли, МО ще плати 1,5 млрд.лв., т.е. по 10 млн. на кола.По-горе казват, че …закупили необходимите материали за 2,5 млн.лв., но не казват нито какви са тези материали, нито за колко коли са. Пак по-горе се твърди, че такава кола струва между 2,5 и 5 млн. лв.Възниква въпроса, защо тогава ще внасяме двигателя, шасито, стрелковата част/оръдие и /или/ картечница, радиостанция и т.н., а тук ще се произвежда само ламаринената кабина, а на края ще платим от 2 до 4 пъти повече, от колкото ако внесем цалата кола от производителя. Демек-чий е балтона, ако и него ичастично с наши конци? С две думи-колко струва изцяло внесена от вън бронирана кола и колко-ако тук и се прави само кабина от ламарина? Питайте МО ? Както и за това-дава ли гаранция производителя във втория случай?Самел не може да произведе нито двигателя, нито шасито, нито оръдието, картечницата и радиостанцията. Най-много ако успее да закачи една тенекиена кутия за кабина, но това го може всеки железар- Яшар.Така, че в Самоков има поне 1000 потенциални „производители на бронирани коли“…

Comments are closed.