СамокоВест

Коледната трапеза с една трета по-скъпа спрямо миналата година

Споделете ни в

Тази година коледната трапеза ще ни излезе с около една трета или с 30 лева по-скъпо в сравнение с миналата година, пише „Монитор“. Така, за да съберем четиричленното семейство около масата за Рождество ще ни трябват около 130 лева, докато миналата година сметката е била около стотарка.

Около 20 лева ще похарчим, за да сервираме след дългите пости свинско месо. Големите вериги в страната вече пуснаха празнични промоции, така че седмица преди Рождество свинското се продава от 6 лева за кило за бут до 12 лева за вратна пържола. В зависимост обаче от купеното количество само за свинско ще ни отидат до 20 лева. За гарнитурата от картофи ще ни трябват към 3 лева.

По традиция обикновено поднасяме и студени месни мезета като луканка или суджук, които ще ни струват около 6 лева и още към петнайсе лева за плата със сирене и кашкавал. В момента средно килограм краве сирене се намира за по 8-10 лева, а кашкавалът струва по 12-14 лева. Трябва обаче да предвидим и сирене за баницата. Още 10 кинта трябва да дадем за салатата, която може да е домати и краставици или някакъв вид туршия.

Традиционно с червено месо се пие червено вино, така че за бутилка от 750 милиграма ще трябва да приготвим около 6-7 лева, а за две шишета ще трябва да се бръкнем с поне 12 лева. Още толкова ще ни трябват и за бутилка нашенска ракия. Можем да спестим тези пари, ако сме си подготвили домашни питиета.

Не трябва да забравяме и най-малките, които са върли почитатели на безалкохолните напитки. Там ще ни отидат около 5-7 лева, в зависимост от количеството, с което решим да се снабдим. Микс ядки от фъстъци, бадеми и кашу ще ни струва още 7 лева.

А какво е Коледа, ако не замирише на портокали и мандарини?! 5 кинта ще ни отидат, за да си купим по кило мандарини, банани и портокали. В момента най-скъпи са бананите. Цените им варират от 2 до 2,40 лева, но големите вериги редовно правят отстъпки, така че можем и да дадем по-малко пари. Мандарините пък са около 1,30 лева, а портокалите от левче до към два за по-качествени.

Баниците с тиква и сирене също са важна част от празничната софра. Около 13 лева ще ни излязат всички необходими продукти за двете тестени изделия – кори, сирене, извара, яйца, тиква, орехи, масло и захар. Ако пък искаме да завършим подобаващо празника, ще ни се наложи да спретнем и една баклава. За турския десерт ще трябва да се бръкнем с 12 лева.

По време на предпразничния пазар не трябва да забравяме да купим и подправки като сол, черен пипер, червен пипер и други овкусители, с които да направим ястията още по-апетитни.

Така като теглим чертата, сметката излиза доста солена. Сумата обаче може да варира спрямо предпочитанията и възможностите на всяко домакинство. Някои могат да спестят от ракия, други пък от десерти. Разбира се, за по-заможните българи магазините предлагат и вече доста популярните коледни пуйки. И в случай че изберем за Коледа да хапнем не пържоли, а пуешко, разходите ни за месо ще скочат на над 20 лева. В момента търговците продават замразени пуйки, които са около 4 кг и се продават от 5,50 от до 6 лева килото.

Около 50 лева ще трябва да извадим от джоба си и за постните ястия на Бъдни вечер. Броят на блюдата трябва да бъде нечетен, а най-добре 7, 9 или 11. Според поверието по-отрупана ли е трапезата, по-голямо ще изобилието през идващата година.

Задължително на масата присъства домашно приготвена питка с пара, която по традиция се разчупва от главата на семейството. На когото се падне парчето с парата, той ще бъде най-голям късметлия през предстоящата година. Тя ще ни излезе около 2 лева. Постните сърми са около 5 лева, а пълнените чушки – 4 лева.

На масата задължително трябва да присъства и чиния с жито, чийто килограм струва около левче. Търговците продават пакет ошав за 2 лева.

На Бъдни вечер, когато изтичат последните часове на коледните пости, задължително на масата трябва да има храни, които набъбват, за да набъбва като тях богатството и плодородието. Подходящи са всякакви варива – боб, жито, леща, ориз, булгур, а така също и пуканки. Така бобената салата ще трябва да дадем приблизително 2,50 лева.

Други храни със символно значение са сушените плодове и орехите. Не забравяйте също така чесъна, който предпазва от зло и болести. За всички тях ще платим 8 лева. Туршията струва около 5 лева, а постните сладки за десерт – 6 лева.

Поне десетарка още ще ни трябва и за литър вино и безалкохолни. В общите цифри за трапезата на Бъдни вечер и Коледа не сме включили и разходите за ток, както и сметката за вода, която ще платим след това заради по-големия брой съдове, които ще измием.