СамокоВест

Окончателно! ВАС постанови – Начинът за определяне на такса смет за жилищни и вилни имоти в община Самоков е незаконен

Споделете ни в


Петима будни самоковски граждани завоюваха знакова победа. Илия Масларски, Константин Панев, Анджелино Димитров, Димитър Стойчев и Христо Рътаров доказаха, че когато си принципен и устояваш своите позиции можеш да се наложиш над незаконните решения и действия на властимащите. Съгласно закона, водеща основа за определяне на размера на таксата за битови отпадъци е количеството битови отпадъци. Но, в нарушение на нормативните изисквания, самоковските общинари продължават да ни начисляват такса смет на база данъчна оценка на имота. Заради това и други нарушения на материалния закон Илия Масларски, Константин Панев, Анджелино Димитров, Димитър Стойчев и Христо Рътаров атакуваха пред съда Наредбата на Общински съвет-Самоков за определянето и адмнистрирането на местните такси и цени на услуги на територията на общината.

Припомняме:

Административен съд – София област отмени член 17, ал. (1), т. 1 от Наредбата на Общински съвет-Самоков за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на общината. Отменената норма касае определяне размера на такса битови отпадъци за жилищни и вилни имоти. Съгласно решението на общинарите, размерът ѝ се определя пропорционално на данъчната оценка на имотите.

Наредбата бе атакувана пред съда от обществено активни граждани на общината. Илия Масларски, Константин Панев, Анджелино Димитров, Димитър Стойчев и Христо Рътаров сезираха съда за закононарушения в посочената Наредба. В жалбата си те посочват, че начинът на определяне на такса битови отпадъци за жилищните и вилните имоти на гражданите пропорционално на данъчната оценка противоречи на чл. 67, алинеи 1 и 2 от Закона за местните данъци и такси. Жалбоподавателите изтъкват, че общинските съветници са били длъжни да изготвят напълно нова Методика за определяне в левове на таксата смет – според количеството на битовите отпадъци. Будните ни съграждани посочват също така, че не е спазена и процедурата за приемането на Наредбата.

Позицията на общината е защитавана пред съда от адв. Екатерина Вададжийска и от адв. Мая Христева. Съдът е приел, че жалбоподавателите имат правен интерес да оспорват акта на Общинския съвет, като собственици на недвижими имоти на територията на общината и е допуснал оспорването. В този смисъл, разпоредбата на Общински съвет-Самоков, с която се определя размера на такса смет, засяга правата на всички собственици на жилищни и вилни имоти на територията на общината.

Но

само  Илия Масларски, Константин Панев, Анджелино Димитров, Димитър Стойчев и Христо Рътаров атакуваха Наредбата пред съда.

В мотивите си магистратите посочват – съгласно императивната разпоредба на чл. 67, ал.1 от ЗМДТ в редакцията и към момента на приемането на оспорената Наредба размерът на таксата се определя в левове според количеството на битовите отпадъци. Когато не може да бъде установено количеството на битовите отпадъци, размерът на таксата се определя в левове на ползвател  или пропорционално върху основа, определена от Общинския съвет. Изводът е, че за определяне таксата пропорционално върху данъчната оценка е необходимо да е налице невъзможност да се установи количеството на битовите отпадъци. С оглед тази законова разпоредба не е предоставен избор на съответния общински съвет относно приложимите методи-според количеството битови отпадъци или пропорционално върху основата, определена от общинския съвет. Само при невъзможност за определяне на таксата за битови отпадъци според количеството им е допустимо тази такса да се определя на база приета от Общинския съвет основа, се сочи още в мотивите на съда.

От всички събрани по делото доказателства не може да се направи извод поради какви причини общинският съвет Самоков е приел размера на такса смет да се определя пропорционално на данъчната оценка на имота, както и в какво се състои невъзможността същата да се определя според количеството на битовите отпадъци на ползвателя, заключават магистратите.

Логично възниква въпроса

Защо управниците ни, в лицето на кмета Владимир Георгиев и на общинските съветници, не са разработили и приели методика за по-обективно определяне размера на такса смет за жилищни и вилни имоти на база действително количество отпадък. И ако дип Общинска администрация е некадърна да го направи, то да бъде възложено на външен изпълнител. На фона на милионите, потрошени за Регионалното депо за отпадъци, което още така и не работи, и на допълнителните стотици хиляди левове от общинската хазна за дооборудване, разходът за изготвяне на методика ще ни се стори песен.

В крайна сметка Административен съд-София област

Реши

ОТМЕНЯ чл. 17 ал.1 т.1 от Наредба №12 за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Самоков, приета от Общински съвет –Самоков с решение №1099 по протокол №31/ 15.12.2005г., както незаконосъобразна.

Решението на първоинстанционния съд обаче бе обжалвано пред Върховен административен съд с две касационни жалби – едната подадена от Общински съвет – Самоков, чрез адв. Вададжийска и адв. Христева, а другата – подадена от И. Масларски, К. Панев, А. Димитров, Д. Стойчев и Х. Рътаров. В жалбата си адвокатите на Общинския съвет настояват решението на АССО да бъде отменено като неправилно и делото да бъде прекратено. Адвокат Вададжийска и адвокат Христева изтъкват, че атакуващите Наредбата граждани – Илия Масларски, Константин Панев, Анджелино Димитров, Димитър Стойчев и Христо Рътаров нямат правен интерес. От своя страна петимата самоковски граждани в касационна жалба сочат, че решаващият съд не се е произнесъл по искането им за прогласяване на нищожността на Наредбата. Молят да бъде отменено решението и делото да бъде върнато за ново разглеждане от първоинстанционния съд с настояване Наредба № 12 за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Самоков да бъде прогласена за

нищожна.

Представителят на Върховна административна прокуратура излага доводи за неоснователност на жалбата на Общински съвет – Самоков и за частична основателност на жалбата на И. Масларски, К. Панев, А. Димитров, Д. Стойчев и Х. Рътаров.

В мотивите си магистратите посочват, че заключението на АССО за незаконност на Наредбата за определяне на такса битови отпадъци в община Самоков е основателно. Върховните съдии потвърждават също, че жалбоподавателите Илия Масларски, Константин Панев, Анджелино Димитров, Димитър Стойчев и Христо Рътаров имат правен интерес.

На тези основания Върховният административен съд постанови окончателно –

оставя в сила

решението на АССО, с което се отменя чл. 17 ал.1 т.1 от Наредба №12 за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Самоков, приета от Общински съвет –Самоков, като незаконосъобразна.

Важно е да се знае, че съдът разпореди – РЕШЕНИЕТО, след влизането му в сила, да се изпрати на Общински съвет-Самоков за да го обнародва по начина, по който е обнародвано оспореното решение, като представи доказателства пред Административен съд- София област за изпълнение на това задължение.

Остава Общинският съвет да обнародва решението с всички произтичащи от това последици. Случаят е показателен, доказвайки, че когато гражданите активно защитават и устояват интересите си има резултат.