СамокоВест

МОСВ забранява вноса и развъждането на норки у нас

Споделете ни в

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) забранява вноса и развъждането на норки заради вредата върху биоразнообразието, съобщиха от пресцентъра на екоминистерството, цитирани от БТА.

Проект на заповед на министъра на околната среда и водите Борислав Сандов предвижда забрана на вноса и развъждането на вида американска норка (визон) (Neovison vison) на територията на България. Основанието са текстове от Закона за биологичното разнообразие, според които със заповед министърът може да забрани „вноса, развъждането и отглеждането на неместни животински, растителни и гъбни видове, включително подвидове и вариетети, ако случайното им освобождаване в дивата природа ще застраши съществуването на местни видове от дивата флора, фауна и микота“.

Целта на заповедта е редуциране на общия брой екземпляри от вида чрез забрана на вноса и размножаването, за да се ограничи рискът от изпускане в природата и да се намали пряката заплаха за биологичното разнообразие в България, пишат още от пресцентъра на МОСВ.

Оттам отбелязват, че специалистите по биоразнообразие са на мнение, че има сериозен риск от навлизане и бързо разпространение на популацията от фермите за норки в околната среда. Норките са способни трайно да изместят местните видове и да унищожат защитени видове бозайници, птици, влечуги и други.

Има риск и за стопанската дейност на рибовъдни стопанства, разпространяват се зоонози, включително и коронавируси, посочват от МОСВ и допълват, че в Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) – Стара Загора са получени 5 сигнала за избягали животни от фермата за норки към близките села Маджерито и Загоре, Стара Загора.

Министър Сандов цитира и мониторинга на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към Българската академия на науките, според който за преди от 1 август 2017 г. до 11 март 2019 г. има общо 108 избягали норки, от които 27 са открити в дивата природа, включително два случая в НАТУРА 2000 зоната BG0000425 „Река Сазлийка“.

Поради силното си отрицателно въздействие върху биоразнообразието и екосистемите, както и върху икономиката в Европа, видът е включен от учените под номер 19 в списъка на 100-те най-опасни инвазивни чужди видове в Европа, както и на приоритетните инвазивни чужди видове за България.

Заповедта е публикувана на интернет страницата на МОСВ, както и в портала за обществени консултации. Срокът на общественото обсъждане е до 10 май.