СамокоВест

7 агенти на Държавна сигурност в листите за Европарламент обяви Комисията по досиетата

Споделете ни в


Общо 7 са агентите на бившата Държавна сигурност в листите на партиите и коалициите за изборите за Европейски парламент на 26 май. Това обяви комисията по досиетата след задължителната по закон предварителна проверка на кандидатите за евродпетутати за минало в тоталитарните служби.

От общо 311 души, участващи в кандидатските листи, комисията е проверила 115, тъй като останалите 196 души са родени след 1971 г. и според закона не подлежат на проверка, тъй като са твърде млади, за да са били сътрудници на ДС.

Първенството по брой „ченгета“ в списъка за вота има БСП – 3 от 7 обявени имена. Това са 8-ият в листата Румен Гечев, 10-ият – Велизар Енчев и 17-ият – Емил Георгиев. Последните двама са от гражданската квота.

Велизар Енчев е бил кадрови разузнавач в Първо главно управление на ДС . Емил Георгиев, който е представител на „Екогласност“ в коалицията на БСП, е бил агент на окръжните управления на МВР във Видин и Хасково. Бившият финансов министър Румен Гечев пък е бил секретен сътрудник в Първо главно.

ВМРО има двама кандидат-евродепутати с минало в ДС. Това са Александър Урумов, който ръководи дирекция в Министерството на отбраната, и Христо Смоленов. Урумов е агент с псевдоним Абел от Трето управление на ДС – военното контраразузнаване. Смоленов е бил агент Андрей в Шесто управление на ДС, което се е занимавало със борба с идеологическата диверсия и противодържавните прояви.

„Коалиция за България“ (форматът, в който АБВ на Георги Първанов и Румен Петков се явява на изборите) и „Воля – българските родолюбци“ имат по един кандидат за евродепутат с досие в тоталитарните репресивни служби. Съответно Боян Киров и Кольо Парамов. Кирилов е бил секретен сътрудник и агент с псевдоними Кирил и Петров в Първо и Второ главно управление.

Кольо Парамов, издигнат от „Воля“ е бил резидент на ДС с псевдоним Яков към Гранични войски. „Резидентът е лице, привлечено към секретно сътрудничество от органите на ДС, за да им оказва помощ при ръководството и възпитанието на предадените му агенти“ – това е определението на ДС за „резидент“. Най-често това са били хора, членуващи в БКП или от актива на Комсомола.

В останалите листи не са открити членове или сътрудници на бившите служби от тоталитарно време.