СамокоВест

Министър Ангелкова на заседание в Боровец: В националните курорти се отчита спад между 10 и 18%

Споделете ни в


2019 година е трудна и изпълнена с много предизвикателства пред туризма, но постигнатите до момента резултати са много добри дори спрямо миналогодишните исторически рекорди. Това заяви министърът на туризма Николина Ангелкова на заседание на Националния съвет по туризъм в курорта Боровец, в което участваха представители на институциите, бизнеса, местната власт и наблюдатели. То бе свикано, за да бъдат обсъдени важни за сектора теми след фалита на британския туроператор Thomas Cook през септември, съобщават от пресцентъра на туристическото ведомство.

От януари до септември чуждестранните визити у нас са над 7,8 млн., като спадът спрямо същия период на 2018 г. е едва 0,8%. По данни на БНБ за периода януари-август 2019 г. приходите от международен туризъм възлизат  на над 2,8 млрд. евро, като спадът е 0,3%.  Добри са данните и за лятото – в местата за настаняване с поне 10 легла в страната през периода от юни до септември 2019 г. приходите от нощувки са с ръст от 4,5 на сто в сравнение  със същия интервал на 2018 г.

Министърът припомни негативната кампания в началото на годината, която предвещаваше срив на летния сезон, но фактите говорят обратното. „Секторът има нужда от спокойствие, за да реализира оптимални резултати“, отбеляза тя. В същото време при организираните туроператори, и най вече в националните курорти, се отчита спад между 10 и 18% и знаейки това, направихме стъпки за насърчаване на организирания туризъм, обърна внимание Ангелкова.

На заседанието министърът постави акцент върху продължаващите срещи с големи туроператори и представители на чуждестранни институции, за да може да се подготви добър летен сезон през 2020 г. и 2021 г., като бъдат пренасочени към други компании заявките за настаняване и седалките в полетите към България след фалита на „Томас Кук“.

Николина Ангелкова поясни, че българското законодателство предвижда застраховка, която касае само крайния потребител при фалити в туризма. Допълнителни застраховки не са задължителни по европейското и българското законодателство и ние не можем да се месим в частно-правни отношения. Всички щети за туристите след фалита на Thomas Cook са покрити, заяви още тя. Що се отнася до доставчиците, те трябва да се конституират като кредитори според съответното законодателство. Колегите са във връзка с Германия, германското Министерство на  икономиката и застрахователите и за това браншът бе своевременно информиран, каза още министърът.

Министър Ангелкова поясни, че българското законодателство предвижда застраховка, която касае само крайния потребител. По думите ѝ допълнителни застраховки не са задължителни по европейското и българското законодателство, и българската страна не може да се меси в частноправни отношения. Всички щети за туристите след фалита на „Томас Кук“ са покрити, заяви още Ангелкова и допълни – що се отнася до доставчиците, те трябва да се конституират като кредитори според съответното законодателство.

В момента е важна застраховката „Отговорност на туроператора“. От общо 3430 регистрирани туроператори и турагенти у нас 1154 са с минимална застраховка от 25 хил. лв. и само 18 са с над 1,4 млн. лв., съобщи министърът. Тя илюстрира с примера, че туроператор с 25 хил. лв. покритие и пакет от 600 лв. на турист може да удовлетвори претенциите едва на 41 човека, което е крайно недостатъчно. Вдигането на нивата на застрахователните лимити за туроператори е дебат и в Германия.

Създаваме работна група, за да обсъдим увеличаване на минималния лимит на задължителната застраховка. Министерството на финансите, КФН, Асоциацията на застрахователите и други институции също ще бъдат включени, за да може  в срок да се предложат текстове за законодателна промяна и да гарантираме интересите на туристите, анонсира министърът.

„В момента се обсъжда ЗИД на Закона за туризма в Народното събрание, предстои първото му четене в пленарна зала. Промените касаят основно статута на националните курорти“, поясни Ангелкова и заяви, че ще бъдат положени усилия поне част от приходите, постъпващи от националните курорти, да се реинвестират в тях.

Ангелкова очерта и ролята на бъдещи конгресни центрове в националните ни курорти – не само в „Слънчев бряг“, но и в „Златни пясъци“ и в големите градове също, които по думите ѝ имат огромен потенциал да стъпят на картата на деловия туризъм. Министър Ангелкова обяви, че се финализира проект, според който културните институти да участват в популяризирането на страната.