За кого бие камбаната? България е с най-бързо топящото се население в света
Всяка човешка смърт ме намалява,
аз съм част от цялото човечество.
И затова недей да питаш
за кого бие камбаната.
Тя бие за теб!
Джон Дън
Американското издание „Бизнес инсайдър“ публикува материал, посветен на десет държави със сериозни демографски проблеми.
Специално място в материала е отделено и на демографската криза у нас. Според изданието България, най-бедната страна членка на Европейския съюз, е страната с най-бързо топящо се население и съвсем скоро българите ще бъдем колкото след края на опустошителната Втора световна война.
Само за десетилетие населението на България е намаляло с над 400 000 души
Очаква се през 2050 г. българите да са едва 5,4 милиона, като за това е виновен не само ниският коефициент на плодовитост от 1,46 деца на жена, но и високата емиграция.
От държавите членки на ЕС, след България се нареждат Латвия, Украйна, Хърватска, Румъния, Молдова, Литва, Полша, Сърбия и Унгария.
Със сериозни демографски проблеми се сблъскват и едни от най-населените държави в света – САЩ, Япония, Южна Корея, Испания, Италия, Обединеното кралство
Раждаемостта в САЩ остава под „заместващото ниво” от 70-те години на миналия век насам, което означава, че не се раждат достатъчно деца, за да се запази броят на населението стабилен.
В Южна Корея коефициентът на плодовитост е 1,26 – по-нисък дори от този в България.
Рекордно малко – 464 000 деца са родени в Италия през миналата година, а средната възраст в страната надвиши 45 г. за първи път.
Раждаемостта във Великобритания е спаднала до най-ниското ниво от десет години насам.
Броят на смъртните случаи в Испания надхвърля броя на ражданията от години.
Повечето от тези страни успяват донякъде да компенсират спада на раждаемостта с прием на имигранти, което обаче поражда редица икономически и социални проблеми.
Дори Китай отчита срив в демографската политика. Експерти предричат, че през 2030 година 25% от китайците ще бъдат на възраст над 60 години. А властите срещат сериозни трудности да стимулират раждаемостта, след като в продължение на десетилетия на китайските семейства не се разрешаваше да имат повече от едно дете.