Швейцарският ежедневник „Льо Тан“: Банковите гишета в София са под обсада

Споделете ни в

ktb sofia bankАвторитетният швейцарски ежедневник „Льо Тан“ публикува на 30.06.2014 г. статия за банковата криза в България. Автор – Александър Леви
Властите посочват поредица от организирани атаки срещу банковия сектор. Две банки са на ръба. В страната потопена в политическа криза и управлявана от правителство в оставка някои се поддават на паниката.
Километрични опашки пред банките, изпразнени банкомати и слухове, един от друг по-невероятни… Българите не бяха виждали подобни сцени след финансовата криза през 1997, която срина една дузина банки и предизвика рекордна хиперинфлация. И най-вече, те си мислеха, че няма да видят никога повече подобни неща след като държавата им се присъедини през 2007 към Европейския съюз и местната валута – лева, е вързан към еврото.
„Свидетели сме на безпрецедентни атаки срещу банковата система на страната. Целта е да бъде дестабилизирана държавата“, декларира на 27 юни Иван Искров, управителя на централната банка (БНБ). В суматохата шефът на БНБ заклейми „епидемията от слухове“ и призова политиците да избягват да правят алармиращи изявления. Но докато властта уверява, че всички нужни мерки са взети, за да се избегне сценарият от 1997 г., нищо не може да спре това, което прилича все повече на колективна паника.
Всичко започна преди седмица с вкарването на квестори на БНБ в Корпоративна търговска банка (КТБ). Петата банка в страната, КТБ се отличава с това, че принадлежи на олигарха със сенчеста репутация Цветан Василев, представян често като един от окултните финансисти, дърпащи конците на българската политика. Избягвайки грижливо да говори за „фалит“, БНБ все пак отстрани управителите на КТБ и спря всички операции на банката за три месеца. Българите видяха в това преди всичко резултата от безмилостната война, която се води в кулисите между собственика Василев и бившия му партньор, медийния магнат Делян Пеевски. Едно противопоставяне, което вече близо година изглежда диктува политическия календар в страната. Точно опитът Пеевски, млад човек на 32, да бъде назначен за шеф на ДАНС провокира вълна от протести срещу сегашното правителство, която продължва и до момента.
Опасения от заговор
След падането на КТБ, тръгнаха настоятелни слухове за предстоящия фалит на една друга по-голяма банка – Fibank. Миналия петък вложителите изтеглиха само за един ден еквивалента на 400 милиона евро. Кризата, вече обсъждана от всички, провокира спешно заседание между шефовете на службите за сигурност и главния прокурор. В неделя президентът Росен Плевнелиев свика основните политически лидери, за да изготвят „обща стратегия“.
Но кой може да стои зад тези атаки? В една страна, която е чувствителна към теориите на конспирацията, много видяха тутакси „ръката на Москва“. Икономистът Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии припомни, че София току що е ударила звучен шамар на Москва, замразявайки строителството на Южен Поток, газопровод силно желан от Русия, за да заобиколи Украйна. „Самият Путин често е казвал: Никой не може да откаже на Москва без последствия“, наддава бившият български посланик в Москва Илиян Василев. Той припомни също, че сегашният валутен борд в България е трън в петата на много хора. Символ за „стабилност“ в очите на голям брой икономисти и символ на прозападната ориентация на София, привързването на лева към еврото е сочено като истинската цел на тази злонамерена операция. Операция, която със сигурност е улеснена от хроническата слабост на сегашното правителство и предстоящите предсрочни избори.
Организирана престъпност
Двете визирани към днешна дата банки имат и друга обща черта, те присъстват в американски дипломатически доклад от 12 ноември 2006 г., публикуван от Wikileaks. Американският посланик в София, Джон Байърли, изготвя списък с така наречените „гнили ябълки“ на банковия сектор, който е по-скоро в добро състояние – половин дузина институции свързани с организираната престъпност, дори подозирани за пране на мръсни пари. „В тази история виждам най-вече уреждане на сметки в дълбините на българската мафия. Но това не изключва и руската намеса“, твърди Атанас Чобанов, партньор на Джулиън Асанж в България. „България е член на Европейския съюз. Едно евро струва и ще струва винаги 1,95 лева докато бъдем приети в еврозоната“, натърти президентът Росен Плевнелиев след кризисното заседание в неделя. Като заклинание срещу лоша магия.
Източник: сайтът Биволъ