„Изкуственият интелект и програмирането“ – открит урок в ОУ „Васил Левски“ , с. Ярлово
На 13 февруари 2025 г. в ОУ „Васил Левски“ – с. Ярлово седмокласниците доказаха, че любопитството и мотивацията могат да преодолеят всяко предизвикателство. Вдъхновени от своя преподавател – Марина Владимирова, в рамките на открит урок по компютърно моделиране и информационни технологии, под надслов „Наука и изкуство в един урок“, те не само усвоиха сложни концепции от програмирането, но и показаха, че учебният процес може да бъде вълнуващ, достъпен и вдъхновяващ – дори когато предизвикателствата изглеждат трудни.
Показателно е, че само за няколко години младият, квалифициран, творчески екип, под ръководството на директора Славейка Галева, успя да въздигне нивото на образователния процес в училището на изключително високо, съвременно ниво.
Изграденият в началото на тази учебна година STEM кабинет се превърна в лаборатория за открития, в която учениците, които са от уязвими групи, с лекота навлязоха в света на данните и алгоритмите. Чрез интерактивни задачи като „Шпионска мисия: разкодирай данните“, „ASCII Преводач“ и „AI помощник“ те откриха връзката между теорията и реалния свят. Разшифроваха кодирано послание, свързваха двоични и десетични стойности, програмираха с Python – един от най-популярните програмни езици и преобразуваха името на училището си в машинен език. Последната задача учениците посветиха на Апостола на свободата Васил Левски – своя патрон.
Особено впечатляващо бе използването на изкуствен интелект в обучителния процес – работните листове за занятията бяха генерирани с AI, а творческата задача превърна абстрактните концепции в нещо осезаемо. Седмокласниците създадоха гривни с имената си, кодирани в двоична система, като сами пресмятаха стойности и подбираха мъниста за всяка цифра.
Този урок доказа, че когато технологиите се използват по иновативен начин, те могат не само да улеснят разбирането на сложни теми, но и да мотивират учениците да учат с ентусиазъм. Независимо от предизвикателствата, децата от ОУ „Васил Левски“ – с. Ярлово показаха, че знанието е достъпно за всеки, стига да бъде представено по вдъхновяващ начин.