СамокоВест

Радан Кънев: БНБ и КФН са допуснали системно изтичане на капитали от банките и финансовите институции към банки в чужбина и към чуждите капиталови пазари

Споделете ни в

radan kanevНеобходимо е еднозначно да поискаме оставката на ръководствата на финансовите регулатори. Вместо да градят доверие, Българската народна банка и Комисията за финансов надзор се превърнаха във фактори на нестабилност за финансовата система. Това заяви от трибуната на Народното събрание председателят на парламентарната група на Реформаторския блок Радан Кънев.
В декларация от името на парламентарна група Кънев обяви, че когато финансовите регулатори отказват да поемат отговорност, тя преминава върху Народното събрание. „Необходимо е еднозначно да поискаме оставката на ръководствата на финансовите регулатори и ако не я получим, чрез решителен акт на парламента да прекратим мандатите им и със спешни законодателни промени да гарантираме, че обществото няма повече да страда от подобна безотговорност“, каза Кънев.
През изминалите години БНБ и КФН не изпълниха законовите си цели да поддържат финансова и икономическа стабилност и растеж, посочи той. Напротив, според РБ регулаторите са допуснали „системно изтичане на капитал от банките и финансовите институции към банки в чужбина и към чуждите капиталови пазари“. „За годините на кризата 20 млрд. лева спестявания в банките напуснаха страната, а над две трети от активите на българските пенсионни фондове бяха инвестирани зад граница“, посочи той.
„Днес не е време да си прехвърляме вината за неудачни кадрови решения в миналото, а заедно да преодолеем последиците от тях, за да защитим интереса на гражданите. Необходимо е единно да поискаме оставката на ръководствата на финансовите регулатори и ако не я получим, чрез решителен акт на парламента да прекратим мандатите им и със спешни законодателни промени да гарантираме, че обществото няма повече да страда от тяхната безотговорност“, призова председателят на ПГ на РБ.
Според Кънев „в тази криза и в това състояние, когато на южната ни граница има тежко финансово разклащане“, България не може да си позволи такъв финансов надзор. Когато едни пари липсват, те са откраднати и ако не изриташ крадеца навреме, накрая плащат всички – нека не допуснем накрая да платят българските граждани, завърши Радан Кънев.
Днес има основателни съмнения, че част от средствата инвестирани в българските финансови институции са били вложени в престъпна дейност, купуване на гласове и търговия с влияние, каза Кънев. Така вместо да работят за икономическото възстановяване и нови работни места, тези средства са потънали в „блатото на политическата корупция“ и са допринесли за обедняване на населението и обогатяване на мафията.
„Резултатът от този модел на некомпетентност, професионална безотговорност и политическа корупция беше фалитът на четвъртата банка в страната и трайно разклащане на доверието в банковата и финансовата система“, каза Радан Кънев. Съмненията в БНБ и КФН са довели до необходимост от държавна финансова подкрепа за банкови институции и до излишно и опасно напрежение около доходността и активите на универсалните пенсионни фондове, добави той.
В тази сфера липсата на доверие е достатъчно основание за незабавно подаване на оставка, категоричен бе Кънев. По думите му, когато от едно длъжностно лице зависят спестяванията и пенсиите на милиони, това лице няма нито морално, нито професионално право да упорства, за да съхрани поста и кариерата си.
„Ние от РБ констатираме със съжаление, че и след провала и загубата на доверие финансовите регулатори не са на висотата на заеманите от тях постове и възложените им отговорности. Нещо повече – ръководството на КФН си позволи вместо да поеме тежката отговорност за проваления си мандат, да представи провала си като грозен персонален конфликт и да въвлече общественото мнение в махленска драма“, коментира Кънев
Според Реформаторския блок е особено скандално, че КФН е пренебрегнала правомощия си, когато е трябвало да защити обществения интерес, но си е позволила да злоупотреби с тях, за да наложи прекомерни санкции на медии, разкрили бездействието на комисията.