Приключи 12-то европейско първенство по планинско бягане

planinsko bqganeПриключи 12-то европейско първенство по планинско бягане, което се проведе в Боровец. Златните медали отидоха при атлетите на Италия. А при жените със злато се окичиха атлетките от Австрия. Бернард Дематеис победи на дистанцията от 11,8 км от х-л „Рила“ до връх „Ястребец“ с резултат от 56,30 мин. Братът близнак на шампиона – Мартин е 23-ти. Сребърния медал спечели Алекс Балдачини (Ит) с 57,35 мин. Едва на трето място остана 6-кратният еврошампион Ахмет Арслан (Тур) с 57,47 мин. От българските атлети Шабан Мустафа е девети с 59,14 м. Това най-предното класиране на наш състезател на европейско първенство по планинско бягане. Отборно титлата е за Италия, пред Великобритания и Турция. Националите ни са 12-и. Първа титла при жените спечели австрийската Андреа Майер (Ав). Тя е четирикратна световна шампионка по планинско бягане. Победителката измина дистанцията от 8,8 км. за 51,49 мин. След нея се наредиха Валентина Белоти (Ит) – 52,54 мин и Матеа Косовей (Слвн) с 53,08 мин. Отборно първи са италианките, пред Швейцария и Великобритания. България е 11-а. От националките ни най-напред финишира Милка Михайлова (17-а) с 57,27 мин. При девойките България е шеста отборно, а първи са Русия. В индивидуалната надпревара златото е за Мелани Албрехт (Гер). Тя измина трасето от 3,8 км за 25,49 мин. Втора и трета са Джесминаз Ялмаз (Тур) – 26,29 мин и Леа Ейнафалт (Слвн) – 27,06 мин. Най-предно класиране от българския тим записа Диляна Минкина 18-а с 28,04 мин. При юношите старша българския тим е 8-и на 8,8 км. Първи са Турция, пред Италия и Румъния. В индивидуалната надпревара шампион е Рамазан Карагьоз (Тур) с 48,51 мин, пред сънародника си Сехмус Сарихан – 49,54 мин и Микеле Вая – 50,29 мин. В шампионата участваха над 217 състезатели от 27 страни. Най- голяма беше конкуренцията при мъжете, където се включиха 75 бегачи.