СамокоВест

Национален парк „Рила“ предприема мерки за подобряване на посетителската инфраструктура. Предстои среща и в Самоков

Споделете ни в

Дирекция „НП Рила“ организира редица срещи за подобряване на инфраструктурата с цел постигане на устойчиво управление на парка и засилване опазването на биологичното разнообразие в Р. България. В Благоевград се проведе първата от поредицата предвидени срещи със заинтересовани страни.

Опазване на биологичното разнообразие на територията на Национален парк „Рила“ и подобряване качеството на услугите към посетителите и туристите в района са основните приоритети, залегнали в програма „Подобряване на посетителската инфраструктура и мерки за устойчиво ползване на национален парк /ПроПарк/“.

Дирекция „Национален парк Рила“ проведе втората от поредицата срещи на заинтересовани лица в процеса на планиране и развитие на дейности в обхвата на програма „Посетителска инфраструктура и устойчиво ползване на национален парк“ Тя се състоя на 04.09.2024 г. (сряда) от 10:00 часа в залата на Посетителски център – Паничище. В нея се включиха представители на Посолство на Швейцария в България, МОСВ, община Сапарева баня, Басейнова дирекция „Западно-беломорски район“ – Благоевград, Дирекция „Национален парк Пирин“, хижа „Рилски езера“, ЮЗУ „Н. Рилски“, частен бизнес, хотелиери, туристически дружества и туристи.

Директорът на Дирекция „НП Рила“ Красимир Андонов отново напомни, че в рамките на Програмата се кандидатства за рехабилитация и ремонт на посетителския център в Паничище и комплекс „Саръгьол“, за които отговаря Дирекция „НП Рила“.

За посетителския център в Паничище се предвижда реновиране на сградния пакет. Като минимум ще се извърши подмяна на съществуващия покрив с нов, изпълнен с енергоефективни, екологосъобразни материали, реновиране и изолиране на стени, таван, под и подмяна на съществуващите дограми с енергоефективни. Ще се подмени системата за отопление на сградата с енергоефективна, нискоемисионна система, ще се подменят вътрешните отоплителни инсталации, като допълнително се инсталира термо-помпена система. Ще се инсталира енергийно-ефективна вентилационна система, която осигурява високо качество на вътрешната среда. Предвижда се интегриране на възобновяеми форми на енергия – използване на слънчева енергия за генериране на енергия за покриване консумацията на електрическа енергия. При изпълнението ще се извърши внимателен подбор на използваните материали, за да се избегне токсичност и да се насърчат екологичните ценности.

За комплекс „Саръгьол“ дейностите ще са: обособяване сградите на комплекса като „Национален природозащитен и образователен център“, запазване и развитие сградите на комплекса, като културна забележителност на региона; обособяване на комплекса като природозащитен и образователен център за разкриване на богатите природни забележителности в НП „Рила“. Предвижда се двете сгради – основна и помощна да са „Национален природозащитен център“, а по-отдалечената от тях сграда, за която е

предвидена цялостна реконструкция и възстановяване да се изгради отново и да служи като „Образователен център за деца и младежи за дейности по изменение на климата“.

Ще се работи активно и по пренасочване на туристическия поток, разработване на софтуер за мобилни пътеводители с интересни обекти и маршрути.

Ще се инсталира съвременно интерактивно оборудване и комуникационни модули за получаване на информация за туристически маршрути в Рила, флората и фауната в парка и необходимостта от опазването им. По този начин центърът в Паничище се планира да се обнови и обособи, като един модерен посетителски информационен център, в който се: предоставя информация на посетителите на НП „Рила“, използват се интерактивно образователни модули, провеждат се семинари, срещи, образователни програми и интерпретация, разглеждане на експозиции и др.

Други дейности могат да се включат с предложения от заинтересовани страни.

Третата, последна, среща по програмата „Посетителска инфраструктура и устойчиво ползване на национален парк е насрочена за 10.09.2024 г. в Посетителски-информационен център – гр. Самоков.