СамокоВест

Кой кой е в новия ВСС според Красен Николов

Споделете ни в

Висшият съдебен съвет се състои от 25 членове, юристи с най-малко 15 години юридически стаж. От този състав на съвета, членове по право са председателят на Върховния касационен съд, председателят на Върховния административен съд и Главният прокурор, назначени с указ на президента на републиката. Единадесет от членовете се избират от Народното събрание, а останалите единадесет – от органите на съдебната власт. Мандатът на изборните членове на ВСС е пет годишен, като същите не могат да бъдат преизбирани за два последователни мантата. В новия най-висш орган на съдебната власт по квоти влизат:

Квота на съда
Камен Иванов – съдия в Софийския апелативен съд. Първият избран член на ВСС от съдебната квота. Неформално бе спряган за протеже на председателя на съда Веселин Пенгезов. В биографията му обаче присъстват решението за пускане на „октопода“ Алексей Петров от ареста заради липса на доказателства по делото. Това предизвика гнева на вътрешния министър Цветан Цветанов, който имаше и сериозен публичен конфликт с Пенгезов, напоследък явно преодолян по неизвестно какъв начин. Камен Иванов участва и в подписката срещу издигането на Пенгезов за шеф на САС. После обясни, че е сгрешил, защото ВСС има право да решава.

Юлия Ковачева – съдия във Върховния административен съд. Издигната от кюстендилските съдии. Очакванията са да бъде несистемен играч, въпреки че и за нея имаше неофициални информации за получена подкрепа от силния на деня в съдебна система – Георги Колев (шеф на ВАС). Ковачева заяви, че ВСС трябва да защитава магистратите.
Милка Итова – съдия в Софийския градски съд. До края на миналата година Итова бе член на силно критикувания от много магистрати съдебен инспекторат, където влезе по предложение на НДСВ. Спряга се за близка до Георги Колев.
Даниела Костова – съдия във Варненския окръжен съд. В системата се говори, че е приближена до председателя на съда Ванухи Аракелян.
Галя Георгиева – съдия във Пловдивския апелативен съд. Спряга се за близка до председателя на Пловдивския окръжен съд Сотир Цацаров, който се има с Георги Колев. Цацаров е сочен като един от фаворитите на министър Цветанов за бъдещ главен прокурор. Ръководеният от него съд е отличник по осъдителни присъди и налагане на задържания под стража
Калин Калпакчиев – Софийски апелативен съд. Единственият кандидат на Съюза на съдиите в България, който успя да пробие в новия ВСС. Отявлен критик на намесата на изпълнителната власт в делата на съдебната.
Квота на прокуратура
Камен Ситнилски – заместник-главен прокурор, който отговаряше за досъдебните производства. Ситнилски беше за кратко член на ВСС през 2006-2007 година. Участието на Ситнилиски във ВСС не се поставяше под съмнение.
Михаил Кожарев – заместник-главен прокурор, който отговаряше за работата на Върховната административна прокуратура. Също сочен за сигурен член на съвета още преди провеждането на Общото събрание на прокурорите.
Румен Боев – Пловдивска апелативна прокуратура. Боев бе третият сигурен член на ВСС от общо четирима, които се излъчват от държавното обвинение.
Елка Атанасова – ръководител на Окръжна прокуратура – Благоевград. Тя се пребори за място в конкуренция с районната прокурорка на Варна Цветанка Гетова. На шесто място бе прокурор Георги Асенов от Плевен, който бе силно критичен към статуквото в съдебната власт.
Квота на следствието
Румен Георгиев – заместник-шеф на Националната следствена служба. Георгиев вече изкара един мандат във ВСС. През последните години предпочита да говори за маргинализацията на следователите, които бяха присъединени към прокуратурата.
Квота на Народното събрание
Юлиана Колева  (ГЕРБ) – депутат от ГЕРБ, бивш съдия. Очаква се Колева да стане новият представляващ ВСС и да канализира интересите на управляващата в партия в съвета. В концепцията си застъпва тези на Цветанов и няма нищо против „гражданската критика“ срещу съдии.
Каролина Михайлова (ГЕРБ) – съдия в Окръжен съд Варна. Съдия Михайлова бе номинирана за член на ВСС и от съдебната квота, но реши да не се пробва от две места. Нейното присъствие във ВСС заедно с колежката й Даниела Костова е показателно за силната протекция, която има „варненската школа“ в съдебната система.
Мария Кузманова (ГЕРБ) – съдия в Софийски градски съд, бивш съдебен инспектор. Мария Кузманова впечатли с концепция, в която осъждаше склонността на съдиите да „теоритизират“ и да не искат да работят в екип. Вторият бивш съдебен инспектор в новия ВСС.
Светла Петкова (ГЕРБ) – председател на отделение във Върховния административен съд). Съдия Петкова бе временен шеф на ВАС и сдаде властта на Георги Колев. Спряга се за близка до него.
Соня Найденова (ГЕРБ) – съдия в Софийски градски съд. Третият магистрат от съда на семейната приятелка на Цветан Цветанов Владимира Янева, който намери място във ВСС. Двама от тях бяха вкарани от ГЕРБ.
Незабравка Стоева (БСП) – адвокат в Благоевград и бивш съдебен инспектор. Третият бивш съдебен инспектор във ВСС. Стоева неизменно е под протекцията на БСП.
Галина Пачовска – Карагьозова (БСП) – председател на отделение във ВАС. Карагьозова направи добро впечатление при изслушването в парламента и декларира, че ще работи за отстояване на независимостта на магистратите.
Васил Петров (ДПС) – адвокат във Благоевград и бивш съдебен инспектор. Четвъртият бивш съдебен инспектор. Неразделен с Незабравка Стоева. Петров стана съдебен инспектор с протекцията на ДПС и сега стана член на ВСС по същия начин. Известен е като тъст на Делян Пеевски.
Магдалена Лазарова – Проданова (ДПС) – заместник-апелативен прокурор на София.  „Атака“ вкараха следователя Ясен Тодоров, който също е бивш съдебен инспектор. Няма участия в големи процеси, привлекли вниманието на широката аудитория. Проданова има участие в проекти за реформа на съдебната система.
Ясен Тодоров („Атака“) – следовател и бивш съдебен инспектор. Завършва „лобито“ от петимата бивш инспектори. Предпочитаният от западните наблюдатели кандидат на партията пред Йордан Давчев.
Димитър Узунов (РЗС) – шеф на районния съд в Сандански. Узунов влезе във ВСС с подкрепата на приятелската към ГЕРБ партия РЗС. Не стана ясно с какво е по-добър от други отпаднали кандидатури.