Историческо класиране на Краси Анев в Италия

Няколко седмици преди началото на Зимните Олимпийски игри в Сочи българският мъжки биатлон има своя най-голям успех в стартовете от Световната купа. Постигна го самоковлията Красимир Анев. Той записа историческото седмо място в преследването на 12,5 км за Световната купа в италианския зимен център Антхолц-Антерселва. С това Краси подобри най-доброто класиране в кариерата си и съответно най-доброто класиране на български биатлонист в Световната купа, което досега бе 8-о място. Предишното най-добро постижение на Анев бе осмата позиция от индивидуалния старт на 20 км в Йостерсунд (Швеция) през 2013 г.

В спринта на 10 км преди три дни българинът остана девети. В Антхолц Анев стреля безпогрешно и повали всичките 20 мишени. След четвъртата стрелба той излезе от рубежа на второ място след победителя Симон Шемп (Германия), но до финала бе изпреварен от още петима биатлонисти. Втори завърши Жан-Гийом Беатрикс (Франция), а трети – Хенрик Л’Абе Лунд (Норвегия). Анев бе задминат още от легендата Оле Ейнар Бьорндален (четвърти), Арнд Пайфер (Германия – пети) и Бьорн Фери (Швеция -шести).

Другият наш представител в преследването – Владимир Илиев, също записа отлично класиране и остана на 15-а позиция. Двамата българи бяха единствените биатлонисти от стартиралите 49, които стреляха без грешка.

“Още не мога да възприема какво направиха момчетата”, заяви националният треньор Георги Фъртунов. „Навлизаме постепенно във форма, а голяма цел са игрите в Сочи. „Все имаше нещо, което не ни достигаше, но сега успяхме.”, каза още той.

Това бе последното индивидуално състезание за Световната купа преди Игрите в Сочи, които започват на 7 февруари.