СамокоВест

Инициативният комитет за провеждането на Референдум за ДЕПОТО – срещу двойния стандарт на Административен съд-Софийска област

Споделете ни в

Инициативният комитет за провеждане на референдум срещу мястото на Регионалното депо за отпадъци обжалва определението на Административен съд – Софийска област. С определението съдът отказва да отстрани съдиите по делото Мария Попова и Велислава Кипрова. От Инициативния комитет поискаха отстраняването им поради съмнения за безпристрастност от тяхна страна. Сред мотивите на инициаторите е и фактът, че същите съдии са осъдили Комитета да заплати 1000 лв. разноски по делото за адвокатско възнаграждение на Екатерина Вададжийска и сътрудника й Владимир Георгиев – настоящият кмет на Община Самоков. „повече от ясно е, че договорът е с несъразмерно високо левово изражение“, се казва в жалбата.

От Инициативния комитет обжалват и двойния стандарт на съдии Мария Попова и Велислава Кипрова към страните в спора.

Докато на представителя на Областна администрация – Ива Соколова, е даден 10 дневен срок да представи пред съда поисканите от нея писмени бележки, на другата страна – Инициативен комитет за провеждане на референдум срещу мястото на Регионалното депо в Самоков, за представяне на писмени бележки е даден едва 7 дневен срок.

От Инициативния комитет се изискват два екземпляра на писмените бележки, за да се представи единия на другата страна в спора – без да има съответстващо изискване към Областен управител на Софийска област

“..ние от Инициативния комитет за провеждане на референдум в община Самоков имаме равни процесуални възможности с Областния управител на Софийска област при защитата на правата и законните интереси на всички тези 4123 граждани на Община Самоков, които с подписите си поискаха провеждането на Местния референдум“

Въпросът на референдума касае изместването на сметището извън водосборния басейн на яз.Искър. Това е въпрос, по който всеки гражданин може да вземе отношение, тъй като става дума за въздействието на околната среда върху здравето на населението в региона, се посочва още в жалбата.

„Съгласно чл.5, ал.4 от Конституцията на Република България, нормите на Конвенцията от град Орхус в Кралство Дания (от 25.06.1998 г.) по своята юридическа сила се нареждат непосредствено след принципите на Върховния закон на Р.Б. Този международен договор е ратифициран и обнародван – неговите норми са станали част от вътрешното право на Република България. С него е гарантирано правото на всеки български гражданин (без никаква дискриминация) да има достъп до ефективни съдебни механизми по въпросите на околната среда.“ подчертават в жалбата си от Инициативния комитет.